Харчування дітей





Консультація для батьків 
підготувала ЗД з НВР

Борисенко Р.С.

“Діти та здорове харчування: що робити, щоб їх подружити”














Консультація для батьків 
підготувала старша медична сестра 

Цьопа С.Д.















Консультацію підготувала старша медична сестра 
Дворецька В.Д.

Фаст-фуд  у  раціоні  дитини

За сучасного  темпу  життя  іноді  доводиться  харчуватися  нашвидку.  Тож  так  званий  фаст-фуд  давно  став  невід'ємною  частиною  нашого  повсякдення.  Чи  справді  фаст-фуд  є  винятково  шкідливим?  Заклади  харчування,  де  можна  швидко  перекусити,дедалі  стають  невід'ємною  частиною  буденного  життя  українців,  адже  це  швидко  і  зручно.  Часто  сім'ї  з  дітьми  дошкільнятами  навіть  у  вихідний  день  обідають  або  вечеряють  у  фаст-фуді,  аби  не  витрачати  час  на  приготування  їжі.  Зверніть  увагу!  Піца  з  ковбасою  або  з  копченим  м'ясом,  хот-доги,  картопля-фрі,  пончики,  солодкі  газовані  напої  -  страви-  табу  для  дітей  дошкільного  віку!   Іноді  фаст-фудом  називають  готові  продукти  призначені  для  легких  перекусів,  -  так  звані  снеки.  До  них  належать  глазуровані  сирки,  йогурти,  горішки,солодка  випічка,  з  великим  вмістом  цукру,  жиру,  солі  і  різнтх  смакових  добавок.  Більшість  із  нас  куштували  розчинні  супи,  бульйонні  кубики  або  локшину  швидкого  приготування.  Ці продукти  харчування  містять  безліч  ароматизаторів,  окислювачів,  підсилювачів  смаку  та  інших  хімічних  компонентів.  Окремо  поговоримо  про  ковбасні  вироби  -  це  так  звані приховані  жири,  зокрема,  свиняча  шкірка,  сало,  нутряний  жир,  які  маскують  ароматизаторами,  барвниками  і  замінниками  смаків,  транс-жирами.  

Наприклад,  деякі  ковбаси,  сосиски,  сардельки  на 80%  складаються  з  транс генної  сої  або  манної  крупи.  Не  секрет,  що ці страви  полюбляють  наші  діти!  А  потім  запитуємо  у  себе:  "Звідки  в  дитини   цукровий  діабет,  зниження  чутливості  клітин  підшлункової  залози  до  інсуліну,   ожиріння,  зниження  імунітету,  зменшення  кількості  чоловічих  статевих  гормонів,  кров'яний  тиск,  погіршення  роботи  ферментів,  утворення  каменів  у  нирках  та  в жовчному  міхурі,  захворювання  печінки?" 

Отож,  перед  тим  як  ставити  на  стіл  тарілку  з  сосискою  та локшиною,  подумайте  про  користь  цієї  страви  для  вашої  дитини!               







Підготувала старша медична сеcтра Цьопа С.Д.

Консультація для батьків "Харчування дитини навесні - раціон дітей в весняні місяці"

Харчування дитини навесні - раціон дітей в весняні місяці

Важко знайти дитину, який не страждав би від весняного авітамінозу. Знижений імунітет стає причиною частих застуд і вірусних захворювань. З'являються симптоми ослаблення організму - швидка стомлюваність, дратівливість, млявість, апатія. За допомогою правильного харчування навесні можна відновити дефіцит корисних речовин в організмі і поліпшити самопочуття дитини.

Весняний дитячий раціон - що в нього входить?

При складанні раціону навесні для дитини потрібно дотримуватися принципу різноманітності. Кожен день на тарілці дитини повинні бути присутніми продукти всіх харчових груп - крупи і хліб, фрукти і овочі, м'ясо, молочні продукти, яйця, рослинні масла, солодощі.

Каша і хліб

Каша, макарони і хліб - це основне джерело сил і енергії для дитини. Найкорисніші крупи - гречка, вівсянка, бурий рис, а також макаронні вироби з твердих сортів пшениці. Варто уникати манної крупи і білого рису.

На жаль, навесні не дуже великий вибір фруктів. Але навіть один фрукт в день - яблуко, банан, апельсин, гранат - забезпечить організм вітаміном С і підтримає імунітет дитини.

Якщо влітку ви запаслися замороженими фруктами і ягодами - вишнею, полуницею, смородиною - навесні вони виявляться дуже до речі. Їх можна додавати в кашу або йогурт.

Домашнє варення або консервовані фруктові пюре - прекрасна заміна цукеркам і тістечком. Компот із сухофруктів, відвар шипшини з медом - не тільки смачні напої, а й профілактика простудних захворювань.

Кисломолочні продукти

Кисломолочні продукти містять велику кількість лакто-і біфідобактерій, які відновлюють мікрофлору кишечника після прийому антибіотиків, покращують травлення і засвоєння поживних речовин з їжі, зміцнюють імунітет і підвищують опірність організму до інфекцій.

Харчування навесні буде неповноцінним без м'ясних страв з нежирної яловичини, кролятини, курятини та індички. Білок тваринного походження незамінний для росту м'язової та сполучної тканини дитини. Крім того, м'ясо багате залізом, що сприяє підвищенню рівня гемоглобіну в крові.

Овочі та зелень

Зелень - джерело вітамінів групи В, зокрема В9 (фолієвої кислоти), який підвищує рівень гемоглобіну в крові і зміцнює організм дитини після довгої зими. Цибулю і часник містять фітонциди, які борються з хвороботворними мікробами.

Ранньою весною на дитячому столі повинні бути страви з буряка і моркви, а також з квашеної капусти, багатою вітаміном С. Дуже виручають заморожені овочеві суміші із зеленого горошку, кабачка, брокколі і цвітної капусти. Пізньої весни раціон дитини урізноманітнюють овочеві салати з молодої капусти, шпинату, огірків, кропу.

Зміцнення імунітету навесні

Правильне харчування навесні допомагає зміцнити дитячий імунітет і підвищити опірність організму хворобам. 

 









Підготувала медична сестра ДП №1
Дворецька В.Г.

Збалансоване харчування дітей

Що вважається правильним харчуванням?

Головні принципи здорового і правильного харчування.
    Це їжа, яка дає організму всі необхідні речовини і містить: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини і клітковину. Збалансованість харчування, мається на увазі високий вміст вітамінів і мікроелементів, який допоможе організму рости, розвиватися, залишатися здоровим. Помірність – відповідність калорійності їжі тому, скільки малюк витрачає і як активно він рухається.


Режим харчування, якого важливо дотримуватися з ранніх літ. 
    Перерва між прийомами їжі повинна бути близько 3-х годин. Важливо їсти в один і той же час. Різноманітність – за добу дитині потрібно вживати продукти з різних харчових круп – білки, вуглеводи, молочні продукти, жири,фрукти і овочі.



Правильне харчування для дітей. 
    У меню дитини на тиждень повинні бути: щодня овочі, фрукти, крупи і молоко; риба – 2р; яловичина – 1р; бобові – 2р; яйця – 2-3р; сир, біле м'ясо – 2-3р. Сніданок – основний обов'язковий прийом їжі, який повинен забезпечити людину запасом енергії на кілька годин. Як побороти небажання їсти? Зранку годуйте дитину тільки тоді, коли її організм остаточно прокинеться. На пробудження потрібно 20 – 40 хвилин. Прискорити цей процес допоможе зарядка. Сніданок – каші з маслом, яйця,сир, м'ясо або рибу, какао, натуральний сік,чай, кава з молоком. Обід – гаряче рідке блюдо, гарнір – овочеві страви, макарони з додаванням м'яса або риби. Вечеря – бажано за 2 години до сну. Включає в себе страви з овочів, яєць, молочні страви. Що виключити з харчування дитини? Чіпси, сухарики з смаковими добавками, ковбасні та копчені продукти; всі без винятку газовані напої; фастфуд, напівфабрикати; консерви,спеції і багато солі.


    Поки ви несете відповідальність за харчування дитини, від вас залежать її звички здорового способу життя зараз і в майбутньому.      
                                                    Міцного здоров'я !






Підготувала старша медична сестра Цьопа С.Д.

ДО УВАГИ БАТЬКІВ! ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ НА СВЯТА

Найбільше харчових отруєнь реєструють на другий-третій день після святкування. Тож у пору новорічних та різдвяних свят батьки мають бути особливо уважними до їжі, яку вживатиме дитина.

Під час вживання їжі пам'ятайте про помірність та обмеження, тобто не змушуйте дитину спробувати всі страви, що є на столі. Не дозволяйте дитині вживати солодкі газовані напої та багато кондитерських виробів, особливо з кремом.

Замість газованої води краще використовувати соки або воду. Також в якості пиття підійдуть ягідні компоти, розбавлені кип'яченою водою. Щоб дітям було веселіше, краї келихів можна прикрасити «снігом» - занурте на півсантиметра перевернутий стакан в гарячу воду, а потім умочіть в цукор або цукрову пудру і прикрасьте часточкою фрукта. Добре буде виглядати з різнокольоровими соломинками для коктейлю.

Варто бути обережними з екзотичною їжею. Небажано ставити на дитячий стіл горіхи, мед, морепродукти - все це може викликати у малюків алергію. Також не варто давати дітям креветковий мікс.    

Дітям до 2-3 років протипоказані копченості та ковбаси. Для них краще відварити або запекти негостре м'ясо. Дітям старшого віку дозволена нежирна шинка або шматочок шинки. Дітям 3-4 років не можна солоні і мариновані овочі, маслини і оливки. Мариновані та смажені гриби, а також гострі страви (та ж морква по-корейськи) під забороною для дітей молодших 5-6 років. Всі ці частування містять велику кількість солі, спецій і оцту, що може негативно вплинути на нирки, шлунково-кишковий тракт, а також викликати алергію.

Гарні для дитячого застілля варені і тушковані овочі. Дітворі, яким уже виповнилося півтора року, можна приготувати овочеві салати. Підійдуть також і свіжі овочі, однак з ними потрібно бути акуратніше - тепличні овочі містять мало корисних речовин. В якості заправки для салатів підійде оливкова олія, нежирна сметана або несолодкий йогурт. А от від майонезу краще відмовитися.

На дитячому святковому столі обов'язково повинні бути фрукти. Звичайно, краще використовувати ті, на які ні в кого з присутніх діточок немає алергії. Фрукти потрібно очистити і нарізати шматочками.

Обмежте своїх чад у кількості шоколадок і цукерок, якими традиційно задаровують малюків в ці дні. В сучасних новорічних подарунках для діток міститься велика кількість цукерок. Але мами і тата ігнорують цей факт і дозволяють їсти їх своїм чадам майже без обмежень.

Так, медики інформують - під час новорічних свят найголовнішою причиною звернення батьків до дитячих лікарів є не грип та ГРВІ, а діатез і алергія.

Отож, невдовзі у всі домівки завітає Новий рік із радісними вітаннями, подарунками та яскраво прикрашеними ялинками. Готуючись до свята, батькам не слід забувати про безпеку діток, зокрема, безпеку харчування.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

З НАСТУПАЮЧИМ НОВИМ РОКОМ ТА РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!

 




Підготувала старша медична сестра Цьопа С.Д.

Консультація для батьків  

 «Яким повинен бути осінній раціон дошкільника»

Діти — наше майбутнє! Від здоров’я наших дітей сьогодні залежить здоров’я усієї нації в майбутньому. А здоров’я дітей не в останню чергу залежить від їх харчування.

Більшість дітей до 6 років відвідують дошкільні навчальні заклади. Кожен такий заклад має забезпечити дитині належне харчування.

Правильне харчування дитини восени –запорука міцного здоров'я взимку, адже саме восени дитячий організм активно накопичує вітаміни та мікроелементи. Восени і взимку дитину чекають переживання і стреси в садочку, нові мікроби, з якими належить боротися дитячому імунітету. Тому збалансоване харчування особливо важливе восени.

В осінньому раціоні дитини овочі повинні поєднуватися з м'ясними, молочними та борошняними виробами. Це потрібно для того, щоб дитячий організм засвоїв усі вітаміни по максимуму. Крім того, різноманітність на дитячому столі - це запорука хорошого апетиту у дитини. На добу дитина повинна споживати 80 г білків, 80-100 г жирів і не менше 300 г вуглеводів. І, звичайно ж, продукти харчування повинні містити вітаміни та мікроелементи

Овочі

Дітям дошкільного віку рекомендується щодня вводити до раціону 200-250 гр. різних овочів, причому, як у сирому вигляді, і у вигляді овочевих супів, запіканок, пюре, вінегрету та інших. Це може бути помідори, огірки, капуста, баклажани, патисони, кабачки, буряк, морква, зелень. Дуже корисний сезонний овоч гарбуз - з нього і готують і перші, і другі страви, і найрізноманітніші десерти. Крім того, що овочі - це джерело вітамінів і їх постійне вживання позитивно впливає на стан імунітету, вони мають чудову властивість збільшувати секрецію травних соків і збільшувати їх ферментну активність. Саме тому овочеві салати слід вживати перед першими стравами, а також поєднувати з ними білкову та жирну їжу – м'ясо або рибу.

Фрукти та ягоди

Денна норма свіжих фруктів та ягід для дошкільника становить 200-300 гр. Це також можуть бути плодоовочеві соки, особливо корисні дітям соки з м'якоттю: груша, персик, слива. Осінь щедро радує яблуками, журавлиною, обліпихою, брусницею, гранатом, а в листопаді на прилавках з'являється ароматна і дуже корисна хурма.

Свіжі фрукти та ягоди – це найважливіше джерело не тільки вітамінів, а й мікроелементів і мінеральних солей. У них багато харчових волокон, що стимулюють рухову активність кишечника, що особливо важливо для тих, хто страждає на закрепи. Їх постійне вживання нормалізує моторну функцію жовчовивідних шляхів, а завдяки лактулоз дотримується баланс біфідобактерій кишечника.

Осінній раціон дитини: 20 необхідних продуктів

Гречка

Гречка по праву називається царицею всіх каш, адже в ній міститься максимальна кількість мікроелементів, в порівнянні з іншими крупами, тому гречка обов'язково повинна бути в осінньому раціоні дитини.

Рис

У рисі міститься 8 найнеобхідніших дитячого організму амінокислот, а також фосфор, цинк, залізо, кальцій, калій та йод.

Вівсянка

Ідеальна каша для сніданку дитини - вівсянка. У ній міститься магній, необхідний зміцнення нервової системи дитини, і навіть фосфор і кальцій кісток.

Ягоди

Осінні ягоди – обліпиха, журавлина та брусниця – криниця вітаміну С, необхідного для імунітету дитини напередодні вірусних епідемій.

Яблука

Як кажуть англійці, з'їдай одне яблуко на день - і забудь про лікарів. Яблука не тільки зміцнюють імунітет, а й виводять із організму варені токсини. А печені яблука нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту.

Виноград

Багатий антиоксидантами та глюкозою виноград – важливий продукт осіннього раціону дитини. Тим більше, що восени виноград максимально якісний і корисний.

Шипшина

Свіжозібрані плоди шипшини – це золотий запас для всієї родини, адже шипшина, багата на вітамін С, відмінно підвищує імунітет дитини.

Морква та гарбуз

У моркві та гарбузі міститься велика кількість вітаміну А-каротину, який необхідний для зору дитини.

Картопля, квасоля та капуста

Вітаміни групи В, що містяться в картоплі, квасолі та капусті, зміцнюють дитячий імунітет та нервову систему, позитивно впливають на кровотворення. А восени у цих овочах, тільки зібраних з грядки, міститься максимум корисних речовин.

Цибуля та часник

У цибулі та часнику містяться фітонциди, які допомагають нашому організму боротися з вірусами. Тому ці овочі теж мають бути в раціоні дитини, хоч і в невеликих кількостях.

М'ясо та риба

Вітаміни у дитячому харчуванні мають бути не тільки рослинного походження. Також потрібні дитині жиророзчинні вітаміни та білки, що містяться у м'ясі та рибі. Саме тваринні жири надають зігріваючий ефект на організм людини в холод. Тому восени потрібно збільшити кількість м'ясних та рибних страв у раціоні дитини.

Молочні продукти

Молочні продукти потрібні в осінньому раціоні дитини, як джерело вітамінів А, Е, В2, В6, РР та кальцію, необхідного для формування скелета та зубів дитини.

Мед

Осінній раціон дитини може бути правильним без меду. Хіба що дитина – алергік. В інших випадках діти щодня повинні з'їдати хоча б пару ложок меду на день, адже в цьому продукті міститься просто море корисних мікроелементів.

Горіхи

Осінь -пора збору грецьких горіхів. Тому в дитячому раціоні повинні бути ці корисні смаколики. У грецьких горіхах багато вітаміну С, необхідного для зміцнення дитячого імунітету. Але важливо пам'ятати, що горіхи досить важкий і жирний продукт, тому вони необхідні дитині в помірній кількості.

 









Підготувала старша медична сестра 
Дворецька В.Г.



Дитяча тарілка здорового харчування

Різноманітна їжа — це ключ до здорового й збалансованого харчування. Адже кожний продукт харчування має унікальну суміш поживних речовин (вуглеводи, білки та жири), вітамінів, макро- та мікроелементів.
Дитяча тарілка здорового харчування — це путівник, який підказує найліпший шлях до правильного харчування.

 

Одну половину тарілки наповніть кольоровими овочами і фруктами (їх також можна використовувати для перекусів), а другу — цільнозерновими продуктами харчування та тими, що містять корисні білки, у співвідношенні 50:50: Ø що більше різноманітних овочів використовуватимете, то ліпше
Ø виняток – страва з картоплі. Адже вони негативно впливають на рівень цукру в крові .
Ø діти мають їсти багато кольорових фруктів.Давайте їх цілими чи подрібненими, у вигляді соку, але не більше однієї склянки на день
Ø обирайте продукти харчування , виготовлені з цільного або мінімально обробленого зерна. Що менше вони оброблені, то ліпше.
Ø цільнозернові продукти харчування – це цільна пшениця, коричневий рис та продукти харчування, виготовлені з них.


Ø обирайте бобові та горох, горіхи, насіння та інші продукти харчування, які містять білки рослинного походження, а також рибу, яйце та м'ясо птиці.
Ø обмежено використовуй  червоне м'ясо та уникайте обробленого м'яса : бекон, ковбаса , сосиски .


 


Жири

 — це необхідна складова раціону дитини. Однак пам’ятайте, найважливіше — це типи жирів, а не їх кількість. Регулярно давайте дитині продукти харчування із вмістом корисних ненасичених жирів — риба, горіхи, насіння та корисні рослинні олії. Обмежте в раціоні їжу з високим вмістом насичених жирів та уникайте шкідливих трасжирів (із частково гідрованих олій, наприклад маргарину):
Ø додавайте в їжу корисну рослинну олію. Наприклад, натуральну оливкову, кукурудзяну, соняшникову та арахісову.
Ø обмежте в раціоні дитини масло вершкове.

 




Молочні продукти харчування потрібні в меншій кількості:

Ø

Обирайте молоко низької жирності, йогурт без домішок, невеличку кількість сиру та інші несолодкі кисломолочні продукти.
Ø
Молоко та кисломолочні продукти – джерело кальцію та вітаміну D. Однак , у якій кількості вживати молоко та кисломолочні продукти харчування науковці не визначили. Наразі вони досліджують це питання .Якщо дитина вживає мало молока чи зовсім його не п'є , проконсультуйтеся лікарем – педіатром, які продукти харчування, що містять кальцій і вітамін D, увести до раціону дитини.

 

Давайте дитині воду, коли вона активно рухається:


Ø чиста питна вода – найліпший вибір, аби втамувати спрагу.
Ø
не давайте дитині солодких газованих напоїв, адже це може спричинити надлишкову вагу, розвиток цукрового діабету II типу та захворювань серця.

 



Правильне харчування поєднуйте з фізичними навантаженнями протягом дня:


Ø Замініть пасивний відпочинок на активний.
Ø
Діти мають рухатись щодня щонайменше годину.Для цього не обов'язково використовувати професійне обладнання чи відвідувати спортивну залу. Досить обрати цікаву та рухливу розвагу.

 




Фокусуйтеся на якості харчування:

Ø Тип вуглеводів у раціоні важливіший , ніж їхня кількість. Деякі овочі (окрім карполі), фрукти, бобові також містять вуглеводи, але набагато корисніші, ніж цукор, картопля та продукти з білого борошна. 






Підготувала

Цьопа С.Д.

Консультація для батьків

«Організація і режим харчування вдома»

 

 Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.

                   

                  Привчайте дитину:

·         перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;

·         під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;

·         після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.

                      

              Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі.

                  Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі.

                  Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.

                   

               Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:

·         привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п’ють, ложкою їдять тощо);

·          виховувати слухняність, пошану до дорослих;

·          заохочувати висловлювати прохання;

·          навчати словам ввічливості.

 

Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.

Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою.

Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та години прийому їжі.

Привчайте дитину:

·          перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником;

·          самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;

·          під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу;

·          відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки;

·          не обливатись;після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.

·          Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним, пояснюйте йому, що і як треба робити.

 


Борисенко Р.С.

Заступник директора з НВР



Профілактика харчових отруєнь

ПАМ’ЯТКА ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ

З метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь рекомендовано:

• НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.

• НЕ вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.

• НЕ вживати незнайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини.

• Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці.

• Зберігати виготовлені страви без холоду не більше 2 годин.

• НЕ брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).

 • НЕ виготовляти багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах.

• При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно помити питною водою.

 • НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, колодязів, підземних джерел тощо.

• Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану.

• При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.

• Перед приготуванням їжі та перед її вживанням необхідно завжди мити руки з милом.

• Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.

 • При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти.

• Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами.

• У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.

• При тяжкому стані хворого треба негайно викликати невідкладну медичну допомогу.

ПАМ'ЯТАЙТЕ!

Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

 

 


Щоб не отруїтися дикорослими грибами

Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

 Якщо все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте таке:

- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів;

 - не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;

 - під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;

 - уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

 - не вживайте сирих грибів. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох раз) протягом 30 хвилин.

-гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

- ніколи не застосовуйте "домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові.


Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

- Негайно викликайте "швидку допомогу". До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.

- Навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи.

 - Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Не займайтеся самолікуванням! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Пам’ятка щодо профілактики ботулізму

 Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб.

Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.

Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.

Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. У даний час переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е. Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.

 У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій: - не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються; - швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації; - ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням.

Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;

- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад.

Як запобігти захворюванню на сальмонельоз

 Сальмонельоз – гостре інфекційне захворювання, збудником якого є патогенні мікроорганізми – сальмонели.

Сальмонельоз передається фекально-оральним шляхом, переважно харчовим шляхом. Основним джерелом інфекції є сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, качки, гуси, кури), гризуни, а також людина. Факторами розповсюдження сальмонел, як правило, є продукти тваринного походження. Найчастіше захворювання виникає при споживанні інфікованих м’яса і м’ясних продуктів, яєць, особливо коли додаються в різні страви сирими (наприклад, в домашній майонез, соус, крем, пудинг).

Інфікування продуктів харчування відбувається при контакті сирих та готових продуктів, під час їх зберігання та транспортування, при використанні спільного кухонного приладдя.

Інкубаційний період сальмонельозу може тривати від декількох годин до двох днів. Захворювання починається гостро з підвищення температури і наростання ознак інтоксикації (головний біль, ломота в м’язах, слабкість). Потім у животі виникає біль спастичного характеру з переважною локалізацією у верхніх відділах живота і пупкової області, нудота і часта блювота. Незабаром приєднується діарея, калові маси досить швидко набувають водянистий, пінистий характер, смердючий, іноді відзначається їх зеленуватий відтінок..

Щоб запобігти захворюванню на сальмонельоз, необхідно виконувати певні правила:

- сирі продукти тваринного походження слід відразу після покупки покласти в холодильник і зберігати їх окремо;

- яйця перед вживанням слід ретельно вимити. Чим свіжіше яйце, тим менше ймовірність розмноження в ньому сальмонел. У прохолодному місці яйця лежать без проблем 8 тижнів. На упаковках яєць стоїть дата фасування, а потрібно орієнтуватися коли яйце було знесене;

- приготовану теплу страву з сирих яєць (наприклад, соус), необхідно вжити в їжу в перші дві години після приготування. А якщо холодну страву (майонез), то зберігати його можна в холоді не більше доби;

- розморожувати кури слід в холодильнику. При приготуванні страв із птиці, не торкайтеся до інших продуктів;

- м’ясо і птицю необхідно добре проварювати або прожарювати невеликими шматками; - страви, до яких додають молоко або яєчний жовток, необхідно додатково проварити;

- для сирих продуктів використовувати окремий посуд та приладдя, після вживання обдавати окропом; - дотримуватись на кухні взірцевої чистоти, своєчасно прибирати сміття, харчові відходи, не допускати появи мух, тарганів і гризунів;

- необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, частіше мити руки з милом, особливо, після повернення з вулиці, перед вживанням їжі, після відвідування туалету. Якщо не має умов для миття рук, використовуйте вологі серветки, дезінфікуючі засоби для рук;

- не допускайте змішування свіжо приготовленої страви із її залишками попереднього дня; - не купуйте продукти харчування в місцях стихійної торгівлі;

- під час поїздок не споживайте швидкопсувні продукти: молочні, м'ясні, салати, заправлені сметаною або майонезом, кремові вироби.

 Якщо у Вас або членів Вашої родини все ж таки з’явилися перші симптоми захворювання – підвищення температури тіла, озноб, головний біль та біль у животі, пронос – негайно звертайтесь за медичною допомогою. Пам'ятайте, що захворювання легше попередити, ніж лікувати. Захист Вашого здоров'я у власних руках.

Рекомендовані протиепідемічні заходи в організованих дитячих колективах: 

Основними заходами профілактики є санітарно-гігієнічні заходи, посилення контролю за питним режимом і харчуванням.

1. З метою ранньої діагностики і своєчасної ізоляції хворих необхідно проводити щоденні медичні огляди (при прийомі дітей), спостереження за контактами дітьми з оглядом шкіри, слизової зіву, з вимірюванням температури тіла.

2. Забезпечити достатню кількість термометрів і шпателів на кожну дитину групи.

3. При появі перших випадків захворювання протиепідемічні заходи в дитячих колективах проводяться протягом 7 днів.

4. У групу, де було виявлено випадки захворювання, припиняється прийом нових дітей, переведення дітей і персоналу з групи в групу на період спостереження.

5. У випадках масового поширення захворювання слід заборонити проведення масових дитячих заходів;

6. Дезінфекційні заходи в осередках проводяться, як при гепатиті А.

7. Посилюються режими провітрювання і кварцювання в групах.

8. Збільшити перебування дітей на свіжому повітрі з виділенням окремої площадки для групи, де було виявлено випадки захворювання;

9. Проводити санітарно-освітню роботу з профілактики ентеровірусної інфекції з персоналом та батьками.

Профілактика

Дане захворювання неможливо попередити, якщо не вважати виключення контактів із забрудненою водою та інфікованими людьми.

 

Борисенко Р.С.

Заступник директора з НВР

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ.

Харчування дітей в літній період

 

       ОДНИМ ІЗ ОСНОВНИХ ЗАВДАНЬ КОЛЕКТИВУ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ Є ОХОРОНА ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ, НАДЗВИЧАЙНО ВАЖЛИВИМ Є ПИТАННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІТЕЙ ЯКІСНИМ І ЗБАЛАНСОВАНИМ ХАРЧУВАННЯМ. ОДНИМ ІЗ ОСНОВНИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ РЕГЛАМЕНТУЮТЬ ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ У ДОШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ, Є ІНСТРУКЦІЯ З ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ У ДОШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ (ЗІ ЗМІНАМИ), ЗАТВЕРДЖЕНА НАКАЗОМ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ТА МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ВІД 26.02.2013 №202/165, ВИКОНАННЯ ВИМОГ ЯКОЇ Є ОБОВ'ЯЗКОВИМ ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ ДОШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ.

  ЛІТО - ЦЕ ОСОБЛИВА ПОРА, КОЛИ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ МОЖЛИВІСТЬ ЗНАЧНО ЗМІЦНИТИ ЗДОРОВ'Я ДИТИНИ, ПІДВИЩИТИ ЗАХИСНІ СИЛИ ЙОГО ОРГАНІЗМУ. ВАЖЛИВУ РОЛЬ В ЦЬОМУ МОЖЕ ЗІГРАТИ РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ, ПОБУДОВАНЕ З УРАХУВАННЯМ ВІКУ ДИТИНИ, СТАНУ ЇЇ ЗДОРОВ'Я ТА ОСОБЛИВОСТЕЙ ЛІТНЬОГО СЕЗОНУ, БАГАТОГО ФРУКТАМИ, ЯГОДАМИ, ОВОЧАМИ, ЗЕЛЕННЮ.

РАЦІОНАЛЬНЕ  ХАРЧУВАННЯ - ЦЕ ХАРЧУВАННЯ ЗДОРОВИХ ДІТЕЙ, ЩО ПОВНІСТЮ ВІДПОВІДАЮТЬ ВІКОВИМ ФІЗІОЛОГІЧНИМ ПОТРЕБАМ ОРГАНІЗМУ В ОСНОВНИХ  РЕЧОВИНАХ І ЕНЕРГІЇ. ЗАЛЕЖНО ВІД ВІКУ ДІТИ ПОВИННІ ЩОДНЯ ОДЕРЖУВАТИ ПЕВНУ КІЛЬКІСТЬ ЕНЕРГІЇ, ЖИВИЛЬНИХ, МІНЕРАЛЬНИХ РЕЧОВИН І ВІТАМІНІВ.

БІЛКИ - Є ЖИТТЄВО - НЕОБХІДНИМИ РЕЧОВИНАМИ Й МАЮТЬ ОСОБЛИВЕ ЗНАЧЕННЯ В ХАРЧУВАННІ ДІТЕЙ. НАСАМПЕРЕД ЦЕ ОСНОВНИЙ ПЛАСТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ, ЩО ЙДЕ НА ПОБУДОВУ КЛІТОК, ТКАНИН, ОРГАНІВ. НЕОБХІДНІ ВОНИ ТАКОЖ ДЛЯ УТВОРЕННЯ ФЕРМЕНТІВ, ГАРМОНІВ, ГЕМОГЛОБІНУ КРОВІ  ВОНИ ФОРМУЮТЬ З'ЄДНАННЯ, ЯКІ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ ІМУНІТЕТ. БІЛКИ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У ПОРОЦЕСАХ ЗАСВОЄННЯ ЖИРІВ, ВУГЛЕВОДІВ, МІНЕРАЛЬНИХ РЕЧОВИН ВІТАМІНІВ. ОСОБЛИВО ВЕЛИКА ЇХНЯ РОЛЬ У ЗАСВОЇННІ ОРГАНІЗМОМ ВІТАМІНУ С. 

 ЖИРИ - Є ДЖЕРЕЛОМ ЕНЕРГІЇ, ВОНИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ПОБУДОВИ КЛІТИННИХ ОБОЛОНОК, БЕРУТЬ УЧАСТЬ В ОБМІНІ РЕЧОВИН, ВІДІГРАЮТЬ РОЛЬ ЗАПАСНОГО ЖИВИЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ ЗАСВОЄННЯ БАГАТЬОХ ВІТАМІНІВ. 

 ВУГЛЕВОДИ - ГОЛОВНЕ ДЖЕРЕЛО ЕНЕРГІЇ, РАЗОМ З БІЛКАМИ Й ЖИРАМИ БЕРУТЬ УЧАСТЬ  В ОБМІНІ РЕЧОВИН. БІЛЬША ЧАСТИНА ХАРЧОВОГО РАЦІОНУ ДИТИНИ СКЛАДАЄТЬСЯ З ВУГЛЕВОДІВ. 

Правила дитячого харчування влітку

 З настанням літньої пори  звичний життєвий устрій міняється, адже літо – це відпочинок, це дача, море або річка, пляж і сонце, а разом з цим змінюється інтенсивність обмінних процесів, трансформуються смакові переваги, змінюється апетит. Діти починають відмовлятися від звичних обідів і вечерь, переходячи на більш легке харчування, а батьки починають хвилюватись – чи вистачає їх дитині з’їденого та випитого. Особливо чуттєвим постає питання харчування дітей перших трьох років, адже їх система їх травлення ще дуже чутлива до різких змін.

Ми пропонуємо декілька порад з організації харчування малюка влітку.

 Влітку на нашому столі - усіляка літня смакота: овочі, ягоди, фрукти, наші і заморські, свіжа і така корисна зелень. Кожний з батьків, прагнучи взапас завітамінізувати свою дитину, не жаліє грошей на ці радощі. Все б нічого, але дитячі лікарі хапаються за голову: саме захворювання органів шлунково-кишкового тракту в дітей стають домінуючими. І літо в цьому теж винне. Чому? Спробуємо розібратися.

Гастроентерологи стверджують, що приход літа - це вже проблема. Причин цьому чимало, і одна з них - при високих температурах холодильні установки не завжди справляються зі своїми завданнями. Але ж якість і свіжість продуктів має величезне значення в системі здорового харчування, особливо дитячого.

 Строк придатності

Всякий продукт повинен зберігатися тільки певний строк. Наприклад, приготували салат - одразу з'їли. Влітку не допускається зберігання салатів у холодильнику навіть протягом декількох годин.

Перш, ніж придбати продукти в супермаркеті, обов'язково перевірте строк придатності. Пам'ятайте, що молочні продукти повинні зберігатися в холодильних установках - навіть йогурти зі строком в один місяць. До речі, найчастіші отруєння саме через продукти, куплені в магазинах. Тому, відкривши вдома йогурт, придивіться якщо сироватка відділилася від згустку, або продукт перетворився в грудкувату масу - краще його не їсти.

ФРУКТИ-МИТИ ОБОВ'ЯЗКОВО!


Усі знають, що продукти, вживані в їжу, повинні бути добре вимиті. Тільки чи всі так роблять? Багато городян влітку відпочивають на дачах, де все росте на кущах. Ну як отут устежиш за трирічним малям, що прямо тут може поласувати ягідкою? І все-таки, бажано не допускати такого, а дітям пояснити, що ягоди можна їсти тільки після того, як їх гарненько вимиють. Саме в таких ситуаціях і відбувається зараження не тільки інфекційними захворюваннями, але й глистами і іншими паразитами. При поливанні плодоносних рослин часто використовуються органічні добрива, та і в землі можуть бути і навіть обов’язково є яйця глистів, лямблій.

 Сьогодні навіть дитина знає, що якість води, що біжить із крану, дуже низька. Тому, помивши фрукти проточною водою, сполосніть їх кип'яченою. Крім того, ті продукти, що росли в теплицях, гельмінтологи радять якийсь час потримати у воді, ледве підкисленій оцтом, тому, що тепличні овочі та фрукти найчастіше піддаються обробці органічними речовинами.

Сьогодні навіть маленькі діти мають серйозні порушення органів травлення. Правда, частіше це функціональні відхилення, а не серйозні захворювання - порушення ферментативної активності органів або моторної функції. Однак, якщо вчасно не усунути причини подібних відхилень, може сформуватися органічна патологія.

Фрукти, які ми купуємо в магазинах і на ринках, повинні піддаватися обробці обов'язково. Деякі з них треба не тільки мити, але й зрізати шкірочку - гарні блискучі яблучка швидше за все були оброблені речовинами, що містять віск або парафін (саме тому вони жирнуваті на дотик).

По хорошій погоді чому б не погуляти всією родиною по місту: поспілкуватися, подихати свіжим повітрям, отримати порцію вітаміну D, а як здолає голод - зайти в кафе? Тільки от кафе варто вибирати таке, де є спеціальне дитяче меню. До складу його входять страви, спеціально адаптовані для дітей. Єдине, страви ці, швидше за все, будуть готуватися з не дуже корисними для здоров'я добавками, на олії, у якій безліч насичених жирних кислот.


 От що вже дійсно не варто, так це віддавати перевагу системі фаст-фуда (швидкого харчування), - це різні смажені пиріжки, гарячі бутерброди, розчинні супи, смаженя, газовані напої, м'яке морозиво... М'ясо в подібних закладах готується на дуже гарячому маслі - але ж його тривале нагрівання сприяє утворенню в ньому токсичних речовин і канцерогенів, які провокують онкологічні захворювання. Будь-які страви, приготовлені у фритюрі, містять багато жиру й викликають різкий викид жовчі і ферментів, що може призвести до спазму кишкового тракту. Лимонади виготовляються з ароматизаторів, смакових есенцій, барвників і великої кількості стислого вуглекислого газу, що теж зовсім не корисно для дитячого організму.

А от у ресторанах ви можете замовити кашу, домашні пельмені, тушковане м'ясо в горщику, тільки попросіть кухаря не класти туди спецій. В італійському ресторані замовте парову рибу. Універсальні варіанти - варена картопля, пюре, рис, парові овочі. Можна навіть замовити для дитини страву, скомбіновану з декількох гарнірів.

В літку до моря

Відправляючись у відпустку, і діти, і батьки попадають в умови, зовсім для них не звичні: інший клімат, інша їжа, інша вода. Якщо дитина маленька, фахівці радять частину їжі брати з собою. Це можуть бути сухі адаптовані суміші, каші для дитячого харчування - їх можна готувати в будь-яких умовах, досить залити окропом або молоком. Після року підійдуть м'ясні й рибні консерви, баночки із фруктовим і овочевим пюре, соки. В готелі вас виручить шведський стіл. А до вечері можна замовити кухарю щось таке, що підходить саме для дитячого організму. Часто батьки дають своїм малятам свіжі соки. Педіатри радять батькам взагалі не давати дітям такі напої. Тому що яблучна, молочна та оцтова кислоти є серйозний подразник для підшлункової залози. Для того, щоб сік добре засвоювався дитячим організмом, його необхідно розводити водою пополам. До того ж питний режим дитини повинен складатися не з одного тільки соку, треба давати стільки, скільки дозволено в даному віці. Трирічний карапуз може випити лише 200 гр соку за день, півторарічний - 100 - 120 гр, а якщо малюку сім місяців - давайте 80 гр. А в нас як буває? Батьки зовсім не обмежують малюка - він може й літр випити. І часто підшлункова залоза дитини не справляється. Це проявляється в періодичних болях, здутті живота, нудоті, блювоті.

На відпочинку також не бажано експерементувати, пробуючи невідомі фрукти.

 Кошти багатьох родин дозволяють батькам потурати дитячим капризам і, особливо, харчовим пристрастям. Очі розбігаються від продуктового достатку в супермаркетах. Саме тому хвороби травлення називають хворобами цивілізації. Тому навіть гарного і смачного треба в міру. Адже продукти, які ми вживаємо, містять велику кількість консервантів і синтетичних добавок. Організм дитини часом не справляється з подібним навантаженням.

 Сьогодні навіть маленькі діти мають серйозні порушення органів травлення. Правда, частіше це функціональні відхилення, а не серйозні захворювання - порушення ферментативної активності органів або моторної функції. Однак, якщо вчасно не усунути причини подібних відхилень, може сформуватися органічна патологія.

Нате ми і цивілізовані люди, щоб раціонально організовувати своє життя.

 

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

   Борисенко Р.С.

Заступник директора з

навчально виховної роботи

 

Консультація для батьків.

«Раціональне харчування дошкільників. Заборонені продукти харчування.

Здоров’я дитини закладається змалечку, коли процеси розвитку організму найбільш інтенсивні. Серед факторів, що забезпечують інтенсивний розвиток дитячого організму (гігієнічних, оздоровчих, педагогічних) харчування набуває одного із найголовніших значень, адже раціональне харчування дошкільника необхідна умова його гармонійного росту, фізичного та нервово-психічного розвитку, стійкості до впливу інфекцій та інших негативних факторів зовнішнього середовища. Крім того, правильно організоване харчування формує у дітей культурно-гігієнічні навички, так звану правильну та раціональну харчову поведінку, закладає основи культури харчування.

В сучасних умовах ще більшого значення набуває  харчування  в зв’язку із погіршенням стану здоров’я дітей, порушенням системності харчування в родині, зниженням якості продуктів харчування.

Організація харчування в дошкільному закладі регламентована законодавчими актами, має певні традиції, режим, раціон. А однією із головних умов є суворе виконання санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці, зберігання продуктів харчування та приготування їжі.

Перед вступом дитини до дошкільного закладу, рекомендуємо батькам  наблизити режим її харчування та склад раціону до умов дошкільного закладу. Необхідно привчати дитину до тих страв, які частіше там готують, особливо, якщо вдома дитина їх не отримувала

На жаль, не всі діти полюбляють все те, що корисно. Тому виховувати у дітей звичку і смак здорової їжі – справа нелегка, потребує терпіння. 

Часто-густо харчування дітей в родині, особливо у вихідні та святкові дні, зводиться лише до одного принципу – задоволення смаків та вередувань. Дитині дають те, що вона полюбляє: солодке, борошняне, жувальні цукерки і гумки, чіпси та сухарики, солодкі газовані напої або продукти так званого святкового столу. Необхідно вчити дітей, що не можна відмовлятися від молока, рибних, овочевих страв, та їсти тільки солодощі, бутерброди і закуски. Але буває, що батьки пропонують дітям дорогі делікатеси, вважаючи, що так краще. Проте, такі продукти за своїм складом поступаються «простій» їжі. Також важливо, щоб дитина отримувала достатню кількість їжі, бо звичка їсти багато може привести до негативних наслідків як зайва вага і порушення обміну речовин. Пам’ятаємо, саме від нас з вами залежить здоров'я наших малюків.ють трьохразове харчування, яке забезпечує їх добову потребу у харчових речовинах та енергії приблизно на 75 – 80%. Тому, організація харчування в дошкільному закладі повинна доповнюватись правильним харчуванням в родині.

Необхідно намагатись, щоб харчування дітей вдома доповнювало раціон дошкільного закладу. Наприклад: на вечерю вдома рекомендуються ті продукти та страви, які дитина не отримувала в закладі. Якщо дитину приводять за 1–2 години до сніданку, то вдома можна дати стакан соку або фрукти. А у вихідні та святкові дні раціон харчування дитини краще максимально наближати до того, який вона отримує в дитячому садку.

Правильне харчування для дітей — починаємо з психології

Усі ми добре розуміємося на теорії — знаємо, який «прикорм» вводити в півроку або в рік, що малюку 3 років не можна давати сосиски, готові торти та чипси, але грішимо. Насправді потрібно починати передусім із власного прикладу. Ніколи ви не умовите школярів або дошкільнят з’їсти суп із броколі, поїдаючи еклери та запиваючи їх колою. Діти в усьому беруть приклад зі своїх батьків. Тому правило номер один — збалансоване харчування для дітей має гармоніювати з їжею для дорослих, в ідеалі всі повинні вживати однакові страви (якщо вік уже дозволяє).

Ну а для того, щоб правильно сформувати щоденне меню, варто врахувати базові правила здорового харчування. Ось вони:

1. НІ зайвому цукру. Прості вуглеводи роблять настрій хвилеподібним, характер — примхливим, можуть провокувати проблеми із зайвою вагою. Особливо підступний прихований цукор у «корисних» солодких йогуртах, готових сніданках, промислових ласощах. Замість пластівців у нудотно-солодкій глазурі на сніданок зваріть вівсянку на плиті або в мультиварці. Підсолодити можна медом (якщо немає алергії!), сухофруктами.

2. Їсти часто й потроху. Обов’язково збирайте для дитини здорові перекуси.

3. Належна кількість чистої води. Стежте за тим, щоб дитина пила достатньо рідини. Інакше можливі головний біль, швидка стомлюваність, розсіяна увага.

Якщо діти проводять на навчанні та гуртках увесь день, дайте їм з собою домашнє корисне печиво чи бутерброд, фрукт, почищену моркву.

4. Баланс білків, жирів, вуглеводів. Складіть для себе таблицю сполучуваності та повісьте на холодильник. У кожному прийомі їжі має бути білок (м’ясо, риба, молочні продукти), складні вуглеводи (каші, макарони з твердих сортів пшениці, хліб з цільного зерна), жири (трохи оливкової олії або вершкового масла), клітковина (сирі овочі в достатній кількості).


Систематизувавши розуміння, годувати дітей правильно буде набагато простіше. Але часто сім’ї стикаються з проблемою: цілковите неприйняття здорового харчування, бажання поласувати чимось шкідливим. Найефективніший спосіб змусити полюбити, наприклад, овочі — залучати малюків і дітей старшого віку до процесу. Це вибір яскравих свіжих овочів у супермаркеті, цікава розповідь про те, чим корисний той чи інший продукт, а вдома — приготування смачної та корисної страви. Така гра формує здорові звички з дитинства, об’єднує родину незабутніми хвилинами, проведеними разом.

Здорове харчування дитини в 2 роки

Саме тепер починають формуватися харчові звички, які залишаться з маленькою людиною на довгі роки, до свідомого віку. Основні принципи на даному етапі:

·         4 прийоми їжі на день;

·         їжа — варена, тушкована, запечена, приготована на пару;

·         тепла та свіжа їжа в будь-який прийом;

·         достатня кількість каш із необробленого зерна (гречки, пшона, вівсянки);

·         співвідношення жирів, білків, вуглеводів 1:1:4;

·         загальна калорійність — 1000 ккал;

·         обов’язковий перекус — полуденок (кефір із домашнім печивом, печене яблуко);

·         корисні жири — в кашу додавайте вершкове масло високої якості (більше ніж 80 % жирності), пів чайної ложки оливкової олії;

·         суп на обід — найкраще рішення.


Корисне харчування для дітей не обов’язково має бути нудним. Щоб цього уникнути, не готуйте страви з запасом. Навіть дорослій людині набридне їсти протягом тижня той самий суп. Щоб спростити щоденну підготовку, заморожуйте домашні напівфабрикати. Наприклад, овочевий або курячий бульйон у формах для льоду, тюфтельки з індичого фаршу. Кашу на ранок допоможе зварити незамінна помічниця мультиварка — не лише для наймолодшого члена сім’ї, але й для інших домочадців. Постійно тримайте напохваті чисту негазовану воду та домашній компотик. Рецепти корисного печива, які цілком вписуються в здорове дитяче харчування.

Правильне харчування для дитини дошкільного віку

Коли донька або син починають підростати, питання раціонального харчування набуває особливого значення. Починається період бурхливого зростання, дітям дошкільного віку потрібно вчитися посидючості, засвоювати великий обсяг інформації. Для всього цього знадобляться сили. У 6 або 7 років дитина стає школярем і трохи виходить із-під контролю батьків. До того ж дошкільник може потрапити під вплив однолітків, які принесуть сухарики, шкідливі цукерки з трансжирами. Тут важливо пам’ятати про головні правила: власний приклад і залучення до складання раціону.



Здорове дитяче харчування — це, по суті, «дорослі» страви, приготовані з розумом і любов’ю. Корисним можна зробити навіть тортик, який дитина  здатна приготувати сама (під керівництвом мами-кулінара!).

Смачного та бувайте здорові!






Підготувала медична сестра ЦЬопа С.Д.

Консультація для батьків 

Заборонені продукти харчування для дітей у ЗДО

Діти — наше майбутнє! Від здоров’я наших дітей сьогодні залежить здоров’я усієї нації в майбутньому. А здоров’я дітей не в останню чергу залежить від їх харчування. Більшість дітей до 6 років відвідують дошкільні навчальні заклади. Кожен такий заклад має забезпечити дитині належне харчування.

Раціональне, здорове харчування дітей є важливим щоденним питанням і вони мають споживати лише безпечні та якісні продукти і страви — тоді вони будуть бадьорими, веселими та здоровими.

      Аби забезпечити збалансований раціон, передовсім варто врахувати, які продукти та страви заборонено вживати дітям дошкільного віку.

Список продуктів і страв, які ЗАБОРОНЕНО ЗАМОВЛЯТИ, ПРИЙМАТИ ТА ВИКОРИСТОВУВАТИ У ЗДО досить широкий і включає в себе наступне: страви з кислого молока, сиру (млинчики з м'ясом, макарони по-флотськи), сальтисон, креми, паштети, холодці. 

ЗАБОРОНЕНО ВЖИВАТИ:

ü гриби;

ü  не кип'ячене молоко;

ü сир і сметану без теплової обробки;

ü  яйце і м'ясо водоплавної птиці;

ü  м’ясо, що не зазнало ветеринарного контролю;

ü домашню консервацію;

ü консерви, що містять олію, томат, оцет; річкову та копчену рибу; м’ясні і рибні салати;                                                                    

ü напої і соки непромислового виготовлення;

ü напої зі штучними барвниками та ароматизаторами; 

ü страви із нерозведених та непрокип’ячених консервованих фруктових компотів промислового виробництва.

 ВАЖЛИВО! Перекисле молоко (простоквашу) можна використовувати лише для приготування тіста.

Готування страв та зберігання продуктів вимагають дотримання технологій приготування та санітарних правил і норм. Якщо працівники харчоблоку порушили котрусь зі встановлених вимог — продукти та страви з них до споживання допускатися не повинні.

 

ЗАБОРОНЕНО ВИКОРИСТОВУВАТИ:

ü м’ясо, яке: заморожували повторно, розморожували дрібними шматками, розморожували у воді або поруч із плитою;

ü рибне філе, розморожене у воді;

ü  вироби з м’ясного або з рибного фаршу (котлети, тюфтельки, зрази, битки тощо);

ü смажену рибу шматками, печінку, які не пройшли подвійну термічну обробку (смаження на плиті та в духовій шафі);

ü м’ясо, птицю, рибу, які відварили для приготування других страв, але після розподілу на порції не прокип’ятили повторно у бульйоні;

ü  яйця, які перед приготуванням страв не замочували на 30 хв у 2%-ому розчині питної соди та потім не промили їх під проточною водою;

ü  кисломолочні напої, які перелили в одну посудину і змішали;

ü консерви, які не пройшли термічну обробку під час приготування перших і других страв.

У закладах дошкільної освіти харчування дітей здійснюють згідно з Інструкцією з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженою наказом МОН та МОЗ України від 17.04.2006 № 298/227.

  

Підготувала  медична сестра ДП1

                                                                     Дворецька В.Г





Комментариев нет:

Отправить комментарий